JASNY CHLEB CZY CIEMNY? Oto jest pytanie!

Istnieje wiele opinii o pieczywie. Jedni nie wyobrażają sobie życia bez bułek, bajgli, bagietek i chałek, inni pieką chleb we własnym zakresie lub poszukują dostawców naturalnych produkcji, a jeszcze inni całkiem wypierają pieczywo z diety. Kto ma rację?
  
 CIEMNE PIECZYWO
Pełnoziarniste pieczywo ma mnóstwo poprawiającego trawienie błonnika, jednak może podrażniać żołądek. Sprawdźmy jakie ma plusy i minusy:


JASNE PIECZYWO
A co można powiedzieć o jasnym chlebie? Jest delikatny, ale zawiera mniej składników odżywczych niż chleb ciemny.Jednak jest niezastąpiony w diecie lekkostrawnej.


Pieczywo jest jednym ze źródeł węglowodanów. Węglowodany to związki organiczne będące najważniejszym źródłem energii dla naszego organizmu. U zdrowych osób węglowodany powinny stanowić 60-70% posiłku. Osoby, które całkowicie wykluczają węglowodany ze swojej diety, ryzykują bardzo wiele poważnych problemów zdrowotnych, Z drugiej jednak strony specjalistyczne badania dowiodły, że dieta zawierająca nadmierną ilość cukru (najprostszych węglowodanów) zaburza prace ośrodkowego układu nerwowego. Nadmierne spożywanie węglowodanów może także powodować osłabienie trzustki produkującej insulinę, a to z kolei sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2.

OKAZUJE SIĘ,  ŻE KAŻDY MA TROCHĘ RACJI

UMIAR - to najlepsze rozwiązanie. Nie warto popadać w skrajności. Najlepszy w odżywianiu, jak również w każdej innej sferze życia jest umiar. Warto samemu piec pieczywo, ale jeśli nie ma ku temu warunków można poszukać dostawcy naturalnego i zdrowego pieczywa. Czytajmy etykiety - to najlepszy sposób, by znaleźć dobre pieczywo, bez litanii konserwantów i spulchniaczy w składzie. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na każdy rodzaj pieczywa, o ile nie mamy konkretnych schorzeń i wskazań medycznych. Każdy ma możliwość wyboru i świadomego spożywania takiego pieczywa, jakie uważa dla siebie za najodpowiedniejsze.

Ja lubię własnoręcznie pieczony chlebek na zakwasie - PRZEPIS NA CHLEB, czasem zdarza mi się eksperymentować - PRZEPIS NA CHLEB OLIWKOWY Z PESTO, a czasami po prostu kupuję chleb w pobliskim spożywczaku.

A jakie pieczywo Ty najchętniej wybierasz?

Etykiety: ,