Jedz i chudnij - SAŁATKA SZPINAKOWA z SUSZONYMI POMIDORAMI



Świeży szpinak to zapowiedź, że w kuchni za chwilę zagości coś baaardzo pysznego. Szpinak znany był już Persom w VI wieku. To właśnie im zawdzięczamy obecność tego bogatego w witaminy warzywa na europejskich stołach. W średniowieczu, około IX w. Arabowie przywieźli szpinak do Hiszpanii. Stąd powędrował on do Francji, Anglii i Włoch. Jednak dopiero XIX w. stał się przełomowym okresem w uprawie szpinaku. A to wszystko dzięki amerykańskim farmerom , którzy bardzo upodobali sobie uprawę szpinaku. Jednak warzywo było na tyle unikatowe, że zaczęto je reklamować. Na plakatach i opakowaniach szpinaku mały chłopczyk demonstrował swoje mięśnie i pełną szczęścia buzię. 

Szpinak jest jednym z bardziej wszechstronnych warzyw, jakie stworzyła natura. Świeży ma  w swoim składzie sporo witamin (A, C, E, wit. z grupy B) i soli mineralnych (żelazo, sód, magnez, potas, cynk, fluor, fosfor) oraz chlorofilu. Znajdują się w nim również dwa silnie działające przeciwutleniacze – luteina i beta-karoten. Jedzenie świeżego szpinaku kojąco wpływa na nasze nerwy – zawarty w nim magnez zmniejsza podatność na stres i reguluje pracę serca.

Przez kilkadziesiąt lat uważano, że szpinak zawiera bardzo duże ilości żelaza. Rzeczywista zawartość tego pierwiastka jest stosunkowo duża, ale nie tak, jak bywa przedstawiana w popularnych poradnikach. Całe to zamieszanie wynika z błędu pewnej sekretarki. W raporcie z badań pewnego amerykańskiego naukowca, wpisała bowiem, że 100 g szpinaku zawiera 30g żelaza zamiast 3g. Dzięki temu niedopatrzeniu szpinak zyskał sławę nadzwyczaj zdrowego warzywa.

Polecam przetestować przepis, który stał się hitem w mojej kuchni. Sałatka ze szpinaku i suszonych pomidorów być może na stałe zagości na Twoim stole.
 
 SAŁATKA SZPINAKOWA z SUSZONYMI POMIDORAMI




Składniki na 4 porcje:

500g świeżego młodego szpinaku
200g suszonych pomidorów w oleju
50g płatków migdałowych
100g startej goudy
2 łyżki oleju
2 łyżki wody mineralnej niegazowanej (może być też woda przegotowana)
2 łyżki soku z cytryny
2 łyżki octu balsamicznego (najlepiej białego, ale ciemny też się nada)
1 łyżeczka miodu
sól, pieprz

Szpinak umyj i osusz. Pomidory osącz i pokrój (zachowaj 2 łyżki oleju z pomidorów, przyda się do sosu). Płatki migdałowe upraż na rozgrzanej patelni.

Olej wymieszaj z octem, 2 łyżkami wody, miodem, olejem z pomidorów i sokiem z cytryny (sok z cytryny najlepiej dodać na końcu jak już miodek się rozpuści, żeby uniknąć długiego mieszania). Dopraw solą i pieprzem.

Szpinak wymieszaj z pomidorami, prażonymi migdałami i tartym serem. Skropić sosem i podawać.

1 PORCJA:
180 kcal, b: 10g, t: 15g; w: 3g
Przygotowanie: ok. 20 minut






 SMACZNEGO!





Etykiety: